Розробка
Ан-225 «Мрія» — найбільший та найпотужніший у світі транспортний літак, створений київським КБ імені Антонова. Головний конструктор — Віктор Ілліч Толмачов.
Ан-225 з максимальною злітною масою 640 т (максимальна вага з якою він може злетіти 640 т) — є найважчим літаком у світі. Ан-225 був створений, перш за все, для транспортування вантажів, зокрема космічних кораблів багаторазового використання «Буран» і компонентів ракетної системи «Енергія». Літак може перевозити також великогабаритні вантажі іншого призначення. Розробка літака почалася в 1985 році й тривала рекордно короткий час — 3,5 року. 21 грудня 1988 року легендарний український літак Ан-225 «Мрія» виконав свій перший політ. Цей літак є також найбільшим у світі літаком, що піднявся в повітря більше одного разу, що зробив лише один короткий випробувальний політ на низькій висоті. У листопаді 2004 року Міжнародна федерація повітроплавання внесла Ан-225 до Книги рекордів Гіннеса за його 240 рекордів.
Становлення рекордів
- Отже, Ан-225 - найважчий вантажний літак з тих, що піднімалися у повітря. Також він третій у світі за розмахом крила.
- Рекорди літака стосуються більше вантажопідйомності. Зокрема, у 1989 році український літак перевіз вантаж вагою у 156, тонни, залишивши в історії одразу 110 авіаційних рекордів.А у 2004 році "Мрія" перевершила сама себе. Літак перевіз 250 тонн спецтехніки з Праги до Ташкента.
- У 2009-му літак потрапив у Книгу рекордів Гінесса за транспортування найбільшого моновантажу в історії. Перевозила "Мрія" генератор вагою у 174 тонни, вага вантажу склала 187,6 тонни. Рейс виконувався з Франкфурта в Єреван. Генератор доставили для нової вірменської електростанції.
- У 2010-му літак транспортував найдовший вантаж - дві лопасті вітряка довжиною по 42,1 метри.
- "Мрія" може похизуватися гігантським фан-клубом. У 2016-му літак вперше побував у Австралії. Важковаговик привіз у країну генератор вагою у 130 тонн. Привітати його зібралося понад 50 тис. шанувальників. Цей рекорд статисти не фіксували, а даремно.
Цікаві Факти
- 21 грудня 1988 року дослідний зразок здійснив свій перший політ в одному польоті з максимальною злітною масою понад 500 000 кг. Саме тоді було встановлено 106 світових рекордів і рекордів для літаків цього класу.
- Перший комерційний політ "Мрія" здійснила 31 січня 2002 року зі Штутгарта до королівства Оман із вантажем 187,5 тонн продовольчих продуктів для американських військових, розташованих у країні.
- Одну з головних ролей в епізодах про руйнування Лас-Вегаса у фільмі "2012" зіграв Ан-225 "Мрія". Спеціально для фільму було створено фотореалістичну копію цього літака — першу у світі комп'ютерну модель Ан-225 "Мрія".
- Літак Ан-225 "Мрія"настільки великий, що відстань, яку здолав при першому перельоті літак братів Райт (260 метрів), цілком може вміститися у вантажному відсіку "Мрії".
- Всього Ан-225 "Мрія" встановив 240 світових рекордів, що є абсолютно безпрецедентним випадком в авіації.
Несправності та інциденти
10 січня 2022 року, літак Ан-225 «Мрія» зазнав пошкодження під час посадки в аеропорту м. Ряшіва (Польща). "Під час приземлення літака Ан-225 в аеропорту Ряшіва, Польща, на правій основній опорі шасі зрізало болти фіксації датчика положення шасі «політ-земля»(пошкодило болти на шасі, так що їх неможливо було розкрутити). Виявлена несправність не вплинула на безпеку польоту та посадки «Мрії», — було зазначено в заяві. Наступного дня, 11 січня 2022 року, інженери державного підприємства «Антонов» полагодили несправність шасі літака.
Знищення
Під час російського вторгнення в Україну 27 лютого 2022 року у результаті повітряної атаки російських окупантів на аеропорт Гостомель під Києвом літак Ан-225 «Мрія», один із найбільших та найпотужніших літаків у світі, був спалений.
На момент вторгнення літак перебував на ремонті в аеропорту Гостомель, тому не встиг вилетіти з України. Укроборонпром обіцяє відновити літак за кошти окупанта. За попередніми підрахунками для цього необхідно понад 3 млрд доларів та близько 5 років.
Генеральний директор «Укроборонпрому» Юрій Гусєв заявив: «Росія знищила нашу «Мрію», але мрію про вільну від окупанта Україну знищити неможливо. Ми боротимемося за нашу землю та дім до переможного кінця. І після перемоги обов'язково, чуєте, обов'язково добудуємо нашу нову «Мрію», яка багато років чекає на це у безпечному місці. Все буде Україна!».